Wednesday, March 28, 2007

[zgoščenka/CD] John Cage - The Seasons

Rahlo me je spominjalo na efekt, ki sem ga doživel ob gledanju filma Koyaanisqatsi. Saj ni čudno, tam je namreč pisal glasbo Philip Glass, ki po površnem opazovanju strukture komponiranja niti ni tako daleč od Cage-a. Minimalizem in ponavljanje, imanentno glasbeno in norčevanje iz okraskov. Seveda je to najverjetneje le moj pogled.
Plošča se začne z več kot 10-minutnim ušesa parajočim bojem večih različnih instrumentov simfoničnega orkestra, ki redkokdaj spremenijo ton, ampak ga kvečjemu jakostno in mikrostrukturno predrugačijo - vsake toliko. Ker je naslov tak, kot je, "letni časi" v prevodu, so naslednji komadi vedno bolj podobni neki klasični glasbi, seveda samo če bi poslušali izsečke. Meso pa se skriva v celoti, v faktorju presenečenja, šokiranja z dramatičnimi "clustri" zvokov, z vlogo, ki jo igra vsak instrument. Jebiga, če zavržeš formo, dobiš dramo. Če zavržeš lepoto izraza, dobiš gledališko glasbo. Včasih. Rahlo sem bil zmeden po tem CD-ju, kar je dobro.

TRANSLATION FOLLOWS...

Monday, March 26, 2007

[zgoščenka/CD] Čompe - Čompe

Album, posnet na koncertu v klubu Gromka, v epicentru slovenske urbane kulturne zmešnjavice, veleslavnega AKC Metelkova mesto. Večinoma, vsaj kolikor sem osebno uspel ujeti termine, se tudi na njihovih koncertih v živo nič kaj ne spreminja vrstni red skladb. Dramaturgija je igralcem očitno silno važna, skupino namreč sestavljajo sami taki prevejani Talijini svečeniki ali vsaj posredni častilci.
Hja, ko sem jih prvič doživel na štiri (+ 2 x muzikanti) oči, sem plesal z eno deklino, s katero se fin ujameva, ko je govora o gibalni improvizaciji. Tudi zaradi ravno prave razlike v velikosti, teži, vsem. Pa nočem sem.
Janez Škof je eden najboljših slovenskih igralcev, ta hip, meni včasih celo kar najljubši. Tudi če vem, da ga zasebno rad biksa, da bi rad igral v filmih Wernerja Herzoga (kar vedno malo zoži mistično sfero okrog osebe, če se definira) in da je mogoče v življenju izven odra strašansko nezanimiv. Vsaj če potegnemo črto pod tisto, kar počne za teater. On je jedro skupine. Na nek način je Zajčeva poezija v interpretaciji zame potegnila dve veji. Ena je slikar Jože Tisnikar; druga je Janez s svojim posebno raskavim glasom, planarnim na videz, a grobo pomembnim navznoter.
V glavnem, na zgoščenki ne najdemo zgolj Zajčeve poezije, nekaj prav svinjsko zasoljene robe veje še od Kocbeka, pa od francoskega proletariata in še od kje. V en glas zatrjujem, da se še vedno strinjam z oznako nekega kritika, ki zven njihovih tonov (tonov Čomp) opisuje kot "lumpenproletarsko poetiko". In četudi je tehnična glasbenost komadov precej neopazna in borna, jo še kako nadgradi in nadomesti izrazna moč slovenske poezije. Ni vse zanič, tudi v tako majhni duplini, kot je naša.

Sunday, March 25, 2007

[zgoščenka/CD] Ali Farka Toure - Savane

(predpis: da se razumemo, opisi so popolnoma subjektivni, naravnani včasih neglede na skladbe in sinopsis albumov, mogoče velikokrat zgolj opišejo občutek, ampak vse je treba slišati s svojimi koščicami)

Niti ne slab poskus, kako narediti popularen spomenik veliki podobi puščavskega bluza, Aliju F. Toureju. Komadi so, kar je rahlo čudno, veliko bolj zvočno polni kot na prejšnjih ploščah (seveda še nisem slišal vseh), ampak ne morem se znebiti občutka, da je to zaradi obdelave. In če je tudi od številčnosti ter kolorita zasedbe odvisno, mi je Ali bolj všeč, ko je osamljen, intimen, kvečjemu s svojo vdano skupino ASCO, s katerimi deluje tako enovito kot Vlado Kreslin z Beltinško bando ali Malimi bogovi, Pat Metheny z Lyleom Maysom - pa še koga bi lahko navrgli. Vseeno je bilo in je še lepo videti, da so izdali tako ličen plošček (jebiga, vizualnost ne more odpasti) s skoraj pop-artovskim portretom glavnega protagonista v letu njegove smrti, 2006. Zadnji hommage, ki si ga je napisal sam. Reči melodiji izpod njegovih Niafunkejevskih prstov hommage pa bi bilo prepoceni. Glede na polnomastnost še en opomin - zdaj bo treba pogledati, kaj počneta (predvsem) Toumani Diabaté in Ballaka Sissoko, igralca kore. Mlajši kot so namreč bili Alijevi projekti, več je slišati tega glasbila.

TRANSLATION FOLLOWS...